14.07.2016 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

Місто-курорт? Нью Васюки! Як пан мер казки складає та душі скуповує

У свій час творив і геніально розповідав казки Дід Панас. Після нього нікому не вдавалося так захоплювати малечу розповідями про обов’язкову перемогу добра над злом, вселяти в їхні душі віру та оптимізм... Славу Діда Панаса нині приміряє до себе  міський голова Трускавця Андрій Кульчинський. Тільки казочки складає він не для дітей – для дорослих. Одну з них - «Про золотий вік Трускавця після його об’єднання із селами Орів та Зимівки, Уличне та Доброгостів, Станиля і Модричі» -  він розповідав на Міжнародному форумі місцевого розвитку та на останній сесії міської ради…

кульч + дід1.jpg

За словами Андрія Богдановича, майбутнє Трускавця -  це вже не бальнеологічний курорт і не «Нафтуся»(!?), а  додаткові атракції та опції: їзда на гірських велосипедах, квадроциклах та позашляховиках, піші та кінні теренкури, польоти на дельтапланах та повітряних кулях, риболовля, гольфові поля, екстремальні та мотузкові атракціони, що протягнуться на десятки кілометрів… А ще Трускавець у майбутньому стане містом 10 озер, що будуть з’єднані штучними каналами, з яхт-клубами та пляжами із золотого піску… А ще на кожній гірській вершині Орова – оглядові майданчики, щоб бачити з них що там робиться у Львові, Івано-Франківську та на Венері…

Все це, за словами Кульчинського, має заманювати до Трускавця тисячі і тисячі туристів з різних країн світу, які залишатимуть в місті долари та євро, фунти та крони, рублі та шекелі, юані та песо, франки та злоті…
Валюту мер рахуватиме згодом. Поки що він для громади провів свої розрахунки в гривнях. І ось, які вигоди за цими розрахунками обіцяно Трускавцю.
 Найперше, вважає мер, виграє місцева медицина, вотчина Андрія Богдановича. 10 млн. впадуть їй прямо таки з неба: за людей, які живуть в селах, а лікуються у комунальній лікарні,  до цього часу медикам ніхто не платив, а у разі об’єднання – за них платитиме держава. А це  якраз 10 млн. грн…
А ще профіцит бюджету у Трускавці, за підрахунками «Офісу реформ» Львівської ОДА, каже мер,  складе понад  46 млн. грн.! А це кошти на комуналку – дороги, тротуари, комунікації…
Розповів Андрій Богданович і про  так зване унійне фінансування об’єднаних територіальних громад  – 1млн. грн. на кожну 1 тис. населення! За цією програмою Трускавець отримає ще 35 млн. гривень.
А загалом, констатував мер, бюджет розвитку, і це не враховуючи різних міжнародних та обласних програм, складе у Трускавці більше 100 млн. грн.! Із них 50 млн. - на дороги!
Ви уявляєте, каже мер, що це за гроші?  Це в один рік потрібно буде освоїти у 4 рази більше коштів, ніж,  наприклад, було освоєно за всі попередні 5 років! Це  тільки за один рік буде відремонтовано стільки доріг, які за своєю протяжністю дорівнюватимуть  довжині 4 вулиць Мазепи, плюс 4 вулиці Сагайдачного, плюс 4 вулиці  Дрогобицькі, плюс 4 вулиці Бориславські, плюс викладено бруківкою  пішохідні зони, що дорівнюють  розмірам 4 вулиць Шевченка і Юрія Дрогобича… Та у Трускавці, врешті,  стільки вулиць і перевулків нема, щоб ці гроші освоїти! А ще буде закуплено комунальний автопарк таксі та автобусів та форму для водіїв… А за два-три роки заткнемо за пояс Баден-Баден разом з Карловими Варами…
Ці, дорогий читачу, захоплюючі картинки від мера Трускавця вам нічого і нікого не нагадують? 
Правильно, нагадують великого комбінатора Остапа Сулеймана Берта Марія Бендер-бея (Остапа Бендера) та його лекцію про Нові Васюки в романі «Дванадцять стільців».
Андрій Богданович повторив її тепер для трускавчан: « …Якщо ви погодитесь на мій проект, то спускатися з міста на пристань ви будете мармуровими сходами! Васюки стануть центром десяти губерень!... мій проект гарантує вашому місту нечуваний розквіт виробничих сил. Подумайте, що буде, коли турнір скінчиться і коли виїдуть усі гості. Жителі Москви, під утиском житлової кризи, ринуть до вашого чудового міста. Столиця автоматично переходить у Васюки. Сюди приїздить уряд. Васюки перейменовують в Нью-Москву, Москву — в Старі Васюки. Ленінградці і харків'яни скрегочуть зубами, але нічого не можуть вдіяти. Нью-Москва стає найелегантнішим центром Європи, а незабаром і цілого світу...»
Браво, пане мере! Жаль, що нині немає такого таланту як Гоголь – він би з вас написав портрет сучасного Манілова. Той, що з «Мертвих душ», правда, не  був наділений ні розумом, ні здібностями і фантазував дрібні штуки: «від будинку провести підземний хід або через ставок вибудувати кам’яний міст, а ще  величезний будинок з таким високим бельведером, що можна звідти бачити навіть Москву …». А ще без шкоди будь-кому продавав мертві душі…
Наш трускавецький мрійник, Андрій Богданович, фігура більш колоритна і маштабна – уособлення і Діда Панаса, і Остапа Бендера і Манілова. Плани -  грандіозні. Душі не продає – скуповує! Причому живі. За кожну тисячу душ надіється отримати до бюджету мільйон! Ось і агітує сільські громади об’єднуватися з Трускавцем. Не доктор, не градоначальник – стратег і бізнесмен!  Трускавець і його громаду він згоди не питає і не збирається питати. Вважає, що ці душі вже скуплені…
На сесії депутат Юрій Яворський півгодини переконував мера, що необхідно в Трускавці таки провести громадські слухання щодо перспектив майбутнього об’єднання Трускавця з навколишніми селами, зважити всі плюси і мінуси, порахувати не міфічні прибутки, а реальні витрати та потреби, вислухати думку громади… Врешті, наполягав депутат,  зробити цей крок міського голову зобов’язує закон!
А той в ніяку! Меру ніколи – йде у відпустку, збирається до Орова на краєвиди... Та й хіба громада щось вирішує, - запитував на сесії Кульчинський? Ця громада ніколи на громадські слухання не ходила і жодні рішення не приймала. Не люди – душі. То навіщо даремно турбувати їх спокій? Він, Андрій Богданович, є голова і йому приймати рішення. А сусідній Стрий,  який в ході реформи приєднує до себе лише два села, йому не приклад. Там, можливо, мер вже похилого віку і рахувати добре не вміє. А він, Кульчинський, все прорахував. І Кабмін, який рекомендував Трускавцю об’єднуватися в перспективну громаду лише з Модричами та Станилею, йому теж не указ.  З цими селами у Трускавця, на думку мера, мало перспектив. А головне мало вільної землі… Інша справа - безмежні гірські простори Орова. А скільки там лісу, грибів та ягід! І люди самі хочуть приєднатися до Трускавця…
Що ж, селяни в Орові, дійсно практичні: бідні міста Стебник чи Борислав їх не приваблюють – хочуть до  відомого, перспективного і багатого Трускавця. Але як зрозуміти Кульчинського, логіка якого у порівнянні з селянською – шиворіт навиворіт та задом наперед? Суть реформи – добровільно об’єднанні громади мають стати самодостатніми і багатшими. А ось Трускавець з цими засадами не рахується. У мера інша логіка. Тут все вимірюється великими числами і далекими перспективами.  Ради них мер жертвує маленьким і затишним містом-курортом і збирається будувати міні-державу з міністрами сільського господарства, транспорту, рибного господарства тощо… Але це авторський відступ, який до казки немає жодного стосунку.
Стосунок має той аргумент, що громади сіл Модричі, Станиля та Доброгостова не вірять в казки і не мають бажання вести з Трускавцем спільну господарку. Але думка цих селян  мало турбує  Кульчинського. Він впевнений - за них все вирішить Верховна Рада. «Самопоміч» і там підтримає Кульчинського! Добровільне об’єднання, каже мер, стане примусовим…
На цих словах перерваної казочки для дорослих казкар Дід Панас, напевно, впав би зі стільця  і промовив свою крилату фразу: "Отака х*я, малята…". 
Всім надобраніч?…

Микола ПЕТРІВ


Социальные комментарии Cackle