Реформа - як лікування чи операція?

Про зміни, шляхи реформування трускавецької системи охорони здоров’я та про людей, що вміють та можуть це зробити, «ДТ» розмовляють  з Йосипом Свіжинським, головним лікарем Трускавецької міської лікарні, Євгеном Юником, головним лікарем санаторію «Берізка», Андрієм Кульчинським, завідувачем неврологічного відділення ТМЛ та Володимиром Чубою, заступником головного лікаря ТМЛ з експертизи непрацездатності.

Діагноз трускавецької медицини

- Чи влаштовує Вас ситуація в системі охорони здоров’я Трускавця? Якщо ні, то що саме не влаштовує?

Йосип Свіжинський: В Трускавці система надання медичної допомоги є максимально оптимізована. В місті діє 8 дільниць сімейного лікаря, 6 дільниць дільничних терапевтів та одна педіатрична дільниця. На первинному рівні мешканці міста, згідно чинних нормативно-правових актів, повністю забезпечуються медичною допомогою. Що стосується  стаціонарної допомоги, то за останні роки в Трускавці в порядку оптимізації зменшена кількість ліжок: з 360 до 210, що є оптимальною кількістю ліжок для нашого міста. Тому враховуючи стан справ в поліклінічній та стаціонарній службах, виходячи з того, що ми маємо дві бригади швидкої невідкладної допомоги, інші допоміжні служби,  вважаю, що структура медичної допомоги Трускавця є оптимальною в умовах сьогодення.

Євген Юник: Система охорони здоров’я, що зараз діє в Україні, мабуть, не подобається нікому. Трускавець тому не виняток. Трускавець є одним з тих міст, в якому є велика кількість лікарів, більше ніж в деяких обласних центрах. Але, на жаль, потенціал не використовується і, першу чергу, для мешканців. Не залучається все обладнання, що є в санаторіях, для того, щоб обстежувати наших мешканців. І саме це хотілось би в першу чергу налагодити, щоб наші мешканці мали вільний доступ до всієї медичної потуги нашого міста. Медицина повинна бути якомога більше наближена до трускавчан. Адже саме тут реалізовується основний принцип медицини – профілактика захворювань. Якби профілактичні огляди проходили так як повинні, з відповідною апаратурою, то це дало б можливість протидіяти багатьом хворобам.

Андрій Кульчинський: Охорона здоров’я Трускавця не є оазою в  загальнодержавній системі. Всі її недоліки і переваги перекликаються із «середньою температурою» по Україні.  Я був в багатьох лікарнях області і хочу сказати, що умови перебування  хворих в нашій  лікарні поки що вигідно відрізняються від інших  медичних закладів. Інша справа - якість надання медичних послуг. Вона мене особисто не задовільняє. Ми використовуємо в медицині дуже багато технологічних рішень минулого століття. А звідки в лікарні можуть появитися  нові технології, коли кошти на розвиток закладу вкладалися останні роки, в основному, у вікна, ліфти і котельню?! На медичне устаткування йшли копійки. Так, ми використовуємо курортну діагностику, приватну медицину, але в цьому випадку гостро постає питання доступності медичних послуг для населення міста. В цьому році нічого не змінилося. Абсолютна більшість коштів, передбачених в бюджеті, йде на зарплату і комунальні платежі. Більше того, на черговій сесії пропонуватиметься проведення секвестру міського бюджету в розмірі 5 відсотків  від закладених на рік коштів.

Володимир Чуба: Напевно, що не можна відокремлювати систему охорони здоров’я Трускавця від всеукраїнської. Звичайно, є ряд проблем в галузі охорони здоров’я - не вистарчить цілої газети, щоб розповісти про всі проблеми, які нас турбують, але я вважаю, що однозначно відповісти на це питання дуже важко. На мою думку, в нашому місті охорона здоров’я стоїть на більш-менш належному рівні. Почнемо з того, що все впирається в кошти. Скільки коштів закладено в бюджет, стільки коштів і буде затрачено на лікування, профілактику, оплату праці. І дуже важко в таких умовах зробити щось більше. Але попри цю кризу, яка є і в державі і в місті, в цей складний час лікарні вдається забезпечити той об’єм медичної допомоги, який необхідний для нормального підтримання здоров’я населення.

охорона здоров'я - заручник законодавства

- Щоб Ви реформували в місцевій медицині?

Йосип Свіжинський: Реформування медицини Трускавця можливе лише після прийняття основних нормативно-правових актів, які б регулювали цей процес у всій країні. На сьогодні вже є підготовлені проекти законів про внесення змін до основ законодавства про охорону здоров’я, є проект закону про проведення експерименту реформування медицини в трьох пілотних областях, по створенню первинних центрів медико-санітарної допомоги та госпітальних округів. І саме на ці процеси ми повинні орієнтуватись в ситуації реформування медицини.

Як організатор охорони здоров’я з багаторічним досвідом, можу констатувати, що структура медичної допомоги, яка зараз працює в Трускавці, абсолютно спокійно, без жодних труднощів та особливих змін увійде в нову систему охорони здоров’я.

По суті те, що зараз називається поліклінічною ланкою, буде трансформовано в центр первинної - медико-санітарної допомоги, а ця структура залишиться практично такою, якою вона є. Тому у місті, враховуючи проведену роботу по налагодженню первинної ланки медичної допомоги, не передбачається якихось особливих потрясінь та змін, які б залежали від реформування системи охорони здоров’я.

Однак треба чітко розуміти, що станом на сьогоднішній день не має жодного офіційного документу, який би регламентував медичну реформу як таку. Є лише дуже багато розмов. І допоки ВРУ не прийме законів, доти не буде жодної реформи, а розмови про реформи в Трускавці залишатимуться просто несерйозними. Має бути  затверджена державна концепція і тоді можна вже говорити про те, що можна в цьому напрямку робити, але відрадним є те, що поступово, виходячи з цих перспективних речей, що є вже відпрацьованими, ми підійшли в нашому місці до такої структури, яка дуже легко та безболісно увійде в систему реформування.

Євген Юник: В лікарні необхідно багато чого оновити. Це і ліжковий фонд, і постільний,  і взагалі сам підхід до роботи, змінити відношення до людей.

Питання достойного утримання амбулаторних хворих треба вирішувати кардинально із залученням  доброчинців, переглянути шляхи фінансування медичної галузі в місті, те, що наповнює бюджет лікарні. І на жаль, поки ми будемо фінансуватись по «залишковій» системі, добра не буде. В лікарні також необхідно максимально застосувати енергозберігаючі технології, що дозволить зекономити кошти. Зекономивши на енергоносіях, можна буде закупити нове медичне обладнання.

Крім того реформа передбачає підвищення окладів медпрацівникам, тому що сьогодні молодий спеціаліст, який, провчившись у медінституті 6 років, проходить 3 роки інтернатури, що в загальному складає 9 – 8 років, виходячи на роботу, отримує 1200 – 1300 грн., а за такі гроші самому важко прожити, куди там сім’ю прогодувати.

Питання фінансового забезпечення міської медицини напряму пов’язане з діяльністю Трускавця як курорту. І якщо санаторії не працюють на «повно», то це спричиняє недоотримання коштів в бюджет, а відтак страждає медицина та інші соціальні галузі. До питання реформування медицини можна підійти шляхом відновлення давно забутих методів лікування. Наприклад, в Трускавці колись дуже сильно культивувалася і мала великий попит лікувальна фізкультура, лікувальне ходіння. На сьогоднішній день це все забуто. В нас були і маршрути розроблені. Все це можна відновити, але тут треба сприяння з боку  влади, щоб вони функціонували і збільшували популярність нашої оздоровниці. Варто більше уваги приділяти «Нафтусі», про яку з кожним роком стає все менш відомо, тому що люди, які їздили в Трускавець, вже сюди не їздять, а молоде покоління  просто не знає нічого про Трускавець. Для того, щоб знали про нас, про наше місто і лікувальні властивості нашої води, потрібно проводити наукові конференції та з’їзди.

Андрій Кульчинський: Медицина зараз є заручником майбутніх змін у законодавчій базі. Проаналізувавши проекти документів, можна зробити висновок, що в першу чергу зміни будуть не в якості, а в кількості. Тобто, пройде механічне скорочення чи укрупнення медичних закладів по країні. Чи торкнеться це трускавецької лікарні? Звичайно… Тому на початку потрібно поборотися за збереження нашої лікарні в місті, за наявний людський ресурс. А далі поступово розвивати напрямки, пов’язані зі специфікою курорту. Це, на мою думку, урологія і лапароскопічна хірургія. Можливо, варто створити при лікарні благодійний фонд, що могло б дати додаткове джерело фінансування. Що стосується первинної ланки надання медичної допомоги, то тут потрібно надати право людям самостійно вибирати собі сімейного лікаря. З другого боку, від величини списку пацієнтів має напряму залежати зарплата самого лікаря. Це досить справедлива і мотивуюча модель, яка вже втілена в деяких містах України.

Володимир Чуба: Реформа медицини має перекликатися з тезами, які закладені міністерством охорони України - не можна реформувати галузь в окремому місті без застосування норм, які задекларовані в державі. Адже галузь охорони здоров’я - це надзвичайно серйозна та відповідальна галузь, тому формувати галузь треба дуже обережно. Не так легко провести реформу. Вже 20-тий рік лунають розмови про необхідність реформи, але ніхто так і не наважується здійснити її. Не тому, що ніхто не хоче, а тому, що розуміють величезну відповідальність за здійснювану реформу. Моє бачення реформування медицини найперше пов’язане з фінансуванням. Є багато напрямків в цій діяльності: збільшення фінансування Трускавецькою міською радою, збільшення власних надходжень, зокрема тих, що дозволяють заробляти на платних послугах, які лікарня може надавати, запровадження страхової медицини, страхування відпочивальників, які є окремою проблемою для нашого закладу, адже в певних випадках вони попадають до нас і їм надається медична допомога, таким чином кошти, які закладені на трускавчанина, затрачаються на відпочивальника.

Команда є, лише потрібне бажання  

- З якими персоналіями пов’язуєте реформування медицини в місті?

Йосип Свіжинський: Хочу сказати, що мова йде про загальноукраїнську реформу, тому ні від головного лікаря, ні від міського голови вона не залежить. Будуть прийняті відповідні закони і їх треба буде просто виконувати. А головним виконавцем, як на мене, буде лікар загальної практики, сімейний лікар, від якого залежатиме, чи зрозуміють люди реформу. Від них буде залежати вся ефективність реформи, бо вони вирішують до 80% питань, що турбують пацієнта. По всіх питаннях люди найперше звертаються до свого лікаря, і вже він вирішує, що робити далі. Тому для мене головною ланкою є лікар медико-санітарної допомоги, лікар сімейної медицини. Реформа міської медицини, в моєму баченні, повинна будуватись саме на ефективній, дуже відповідальній і добросовісній роботі сімейних лікарів, бо від них буде заложити на 100%, як люди сприймуть зміни.

Євген Юник: В процесі реформування медицини, найперше, повинно бути максимальне сприяння та розуміння міської влади. Влада мусить задекларувати курс реформ. Визначати конкретних людей, конкретні персоналії я не буду, бо це буде трішки не вірно.  Персоналій в Трускавці достатньо: і профільні заступники міського голови, науковці, практикуючі лікарі, що живуть та працюють в Трускавці – всі можуть долучитись до справи реформування медицини. Місто має величезний потенціал, левову частку якого складають його мешканці. Зрештою, можна скликати медичну раду, яка б могла це зробити, а як ні, то дати конструктивні поради щодо питань реформування медицини.

Андрій Кульчинський: З тими, які хочуть і можуть працювати.

Володимир Чуба: Я вважаю, що колектив Трускавецької міської лікарні якраз і є тими персоналіями, які зможуть здійснити заходи по реформуванню медицини в нашому місті, що декларуються і міністерством охорони здоров’я, і міським головою. У будь-якому випадку ми готові до роботи та співпраці у виконанні тих завдань, що поставлені перед нами.

Олег Дьорка

Також читайте

Друк | Переглядів : 993

1
Леся
Добавлено 27.05.11 14:31
Відразу ясно: четверо претендентів на генеральський пост. Але, на мою думку, ніхто з них не годиться, бо всі вони корумповані, особлисо Свіжинський та Юник. В інших - багато пихи, а коли доходить до діла, результату нема. Потріібна нова людина
Колян
Добавлено 29.05.11 14:32
Свіжинський - то вчорашній день. Його пісенька вже проспівана. Інші теж не внушають довіря. потрібна зовсім інша людина - незаангажована
1
Ваше ім'я:
Текст коментаря:Слово: ЗЕЛЕНІТИ

Слово для перевірки: 

Останні новини:
 • Путін і Нємцов: кривавий рубікон
 • Петро Матвієнко: Україна і вбивство Нємцова. Спецоперація під брамою Кремля
 • АГОВ, ПАНОВЕ ТРУСКАВЕЦЬКІ ДЕПУТАТИ, НЕ СОРОМНО ПЕРЕД ГРОМАДОЮ? Депутати вкотре зірвали засідання бюджетної комісії
 • В Раде составили расценки за откуп от мобилизации
 • У Надсянні 70 років тому була не добровільна евакуація, а терор проти українців, – очевидець
 • Економія енергоресурсів у Трускавці складає 1 760 тис. грн.
 • Мінімальна вартість пляшки горілки в Україні зросте до ₴55
 • Порошенко пропонує збільшити чисельність Збройних сил до 250 тисяч
 • Тарифи на воду для Трускавця Дрогобич має знизити на 41 відсоток
 • На Дрогобиччині новий начальник автоінспекції
 • Справжній рівень інфляції в Україні на сьогодні 272%, – Washington Post
 • Галина Коваль - перша жінка, яка написала про Трускавець
 • «Слово, що із серця проросло»
 • Захід має збудувати нову Берлінську стіну – навколо Донбасу, – іноЗМІ
 • РНБО: Україна отримала летальну зброю
 • Ласкаве телятко дві матки ссе
 • До Конгресу США внесено законопроект про надання Україні військової допомоги на $ 1 млрд
 • У Дрогобичі перевізники погрожують зупинити транспорт через зволікання з підвищенням тарифу
 • Встановлення тарифу на проїзд у міському транспорті: як дрогобичан намагаються обдурити
 • Минулоріч через хабарництво звільнили 13 працівників фіскальної служби Львівщини
 • В «Експресі» заявили про зрив номера через диверсію на електропідстанції друкарні
 • Маріупольці дякують трускавчанам за допомогу

 • Останні коментарі
 • Віктор:

  В нас жінки у всьому попереду мужчин, музей видозмінився, видно що Галина людина високоосвідчена і патріот міста 

  ...
 • Борис:

  Це Микола Рибалов, який на виборах до міської ради йшов від партії регіонів (http://protruskavets.org.ua/partiya-rehioniv...

 • Назарій:

  От ви пишете, що Грицак за ПОТРІБНІ ЙОМУ рішення платив депутатам, а от Козир за ті ж таки рішення :))) не платить з принц...

 • Трускавець:

  Не захищаю депутата але знаючи родину Куртяк, вони самі неадекватні трошки

  ...
 • Володимир:

  Кореспондента зіку там не було і фотка теж чужа

  ...
 • Більше коментарів