Послуги адвокатів оплачуватиме держава

02.06.2015 Розмір шрифту: [+] [-]
Послуги адвокатів оплачуватиме держава
З 1 липня соціально незахищеним українцям надаватимуть безплатну правову допомогу в цивільних та адміністративних судових справах

З 1 липня цього року Україна зробить вагомий крок у сфері забезпечення прав громадян. Право безплатно скористатися послугами кваліфікованого адвоката під час цивільних та адміністративних судових спорів отримають соціально вразливі верстви громадян. Хто і на яких умовах зможе скористатися такою допомогою? “ВЗ” розпитав про це директора Коорди­наційного центру з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції Андрія Вишневського (на фото).

- Пане Андрію, чи справді малозабезпечені українці, яких, скажімо, несправедливо звільнили з роботи, з 1 липня отримають змогу звернутися по допомогу до кваліфікованого адвоката - навіть не маючи грошей на оплату його праці?

- 2 червня 2011 року прийнято Закон “Про безоплатну правову допомогу”. Приймаючи цей закон, Україна виконувала одне зі своїх зобов’язань перед Радою Європи. Впровадження у життя норм закону розділили на два етапи. Перший розпочався 1 січня 2013 року зі створення регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та охопив надання такої допомоги у кримінальному процесі. Поняття “безоплатна правова допомога” стосується лише громадян, які за ці послуги не платять. Проте адвокат, який отримує від центрів доручення на правовий захист особи, не працює на волонтерських засадах. Він отримує гонорари за рахунок державного бюджету, отож мусить надавати якісні послуги (що постійно моніториться).

Другий етап розпочнеться 1 липня цього року наданням такої допомоги у цивільних та адміністративних процесах. Безплатну правову допомогу матимуть також свідки і потерпілі у кримінальних провадженнях. Правова допомога гарантуватиметься громадянам, які належать до визначених законом категорій: малозабезпеченим (особам, середній місячний сукупний сімейний дохід не перевищує прожиткового мінімуму), учасникам бойових дій (це стосується, зокрема, учасників АТО з відповідним статусом, особливо це актуально для сімей загиблих), дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, біженцям та низці інших соціально незахищених категорій громадян.

- Безоплатної правової допомоги дуже потребують засуджені. У людей, які опинилися за ґратами, незаконно забирають житло, порушують інші права. Та звернутися до адвоката вони змоги не мають.

- Ми почули про цю проблему від правозахисників і минулого року ініціювали відповідні зміни до Закону “Про безоплатну правову допомогу”. Зміни підтримали законодавці, і 25 жовтня 2014 року вони набули чинності. Суспільство до цього поставилося неоднозначно. Чимало людей вважають, що, як платники податків, не мусять оплачувати роботу адвокатів тих, хто вчинив злочин. Та ми будуємо демократичну державу, де всі мусять мати рівні права доступу до правосуддя. До того ж, будемо відверті, в умовах обвинувального ухилу правосуддя, який сьогодні спостерігається в Україні, ми не можемо виключати випадків засудження невинних людей.

- Чув, що Міністерство юстиції вже проводило конкурси на посади директорів регіональних центрів, які захищатимуть права громадян у цивільних та адміністративних справах...

- Такий конкурс пройшов впродовж березня - квітня. Створили 100 центрів. Кожен буде охоплювати територію декількох районів або міст із сумарним населенням від 300 до 700 тисяч осіб. Хоча законодавство до цього не зобов’язувало, вирішили провести відкритий конкурс на посади директорів центрів. Представники громадських організацій мали більшість у конкурсній комісії. На посади директорів місцевих центрів претендували 470 юристів. За результатами конкурсу 162 успішні конкурсанти були рекомендовані на посади директорів центрів та їхніх працівників.

- На яких засадах адвокати, що надаватимуть безоплатну правову допомогу, будуватимуть відносини з державою?

- За моделлю, яка виправдала себе під час понад дворічної роботи регіональних центрів, що надають безплатну правову допомогу у кримінальних провадженнях. Ця модель якнайкраще підходить Україні. Ми не створюватимемо державної адвокатури, не існує поняття - “державний адвокат”. Працюватимемо з тими правниками, які працюють на підставах Закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, отож абсолютно незалежні. Центри їх залучатимуть до співпраці через відкриті конкурси. З адвокатами укладатимуть цивільно-правові угоди, якими забезпечуватиметься рівність сторін. Центр не матиме права втручатися в правову позицію адвоката та буде зобов’язаний дотримуватися принципу конфіденційності. Така модель партнерських стосунків дозволить зберегти принципи конкуренції між адвокатами.

- Суди, особливо районні, переповнені цивільними позовами щодо розв’язання майнових суперечок між громадянами, іноді близькими родичами, які судяться за присадибну ділянку чи батьківську хату. Чи не зросте кількість таких позовів, якщо люди ще й матимуть “свого” безкоштовного адвоката?

- Ризики є. Незаперечним позитивом є те, що громадяни, які мають на це право, отримуватимуть правову допомогу під час будь-яких цивільних спорів. Та наскільки це відповідає реаліям життя? У розвинутих державах безплатна правова допомога обмежується питаннями соціального захисту. Можливо, це варто перейняти Україні? Сьогодні маємо великий сектор тіньової економіки, коли громадяни не декларують свої реальні прибутки. Тож може виникнути ситуація, коли заможний громадянин за рахунок держави отримуватиме правову допомогу для вирішення якихось своїх майнових питань. Оцінити такий ризик зможемо на практиці.

- Чимало судових спорів виникає між громадянами та органами державної влади. Виходить, що держава в таких випадках платитиме юристу, який веде з її структурами судовий двобій?

- Не бачу у цьому проблеми. Так, центри з надання безоплатної правової допомоги функціонуватимуть під юрисдикцією Мін’юсту. Проте міністр юстиції лише призначає й звільняє директора Координаційного центру з надання правової допомоги та затверджує зведений кошторис системи. У повсякденну діяльність центрів він не втручатиметься. Адвокати співпрацюють з державою на основі цивільно-правового договору. Тож залишатимуться незалежними від будь-якого тиску зі сторони держави.

- Почалася демобілізація військовослужбовців, які брали участь в АТО. Чимало вчорашніх бійців мусять через суд відвойовувати статус учасника бойових дій, інші пільги. Чи вистачить для всіх адвокатів?

- Маємо у резерві понад чотири тисячі адвокатів. Понад дві тисячі з них - активний пул. Двічі на рік проводитимуться додаткові конкурси з відбору адвокатів.  Думаю, впораємося.
Социальные комментарии Cackle